Automatlappen eller manuellappen?

Tempo Trafikkskole AS

Automatlappen eller manuellappen?

 

 I 2022 valgte 51 % å ta automatlappen, mot bare 18 % i 2018. Det er ingen tvil om at automatlappen er her for å bli. I denne artikkelen går vi gjennom fordelene, og avkrefter noen av mytene rundt ulempene. 

Når du skal ta førerkortet på personbil har du to muligheter. Førerkort som gir deg mulighet til å kjøre alle biler, eller førerkort med kode 78 som gjør at du bare kan kjøre biler med automatgir. 

 De siste få årene har det vært en enorm økning i de som velger å ta automatlappen. Det har samtidig skjedd en stor endring på bilmarkedet, og i 2022 var under 1 % av nybil-kjøp biler med manuelle girkasser. 

 På trafikkstasjonene på Østlandet ligger antallet som tar automatlappen på mellom 71-77% prosent. Dette ser vi også tydelig her hos Tempo Trafikkskole, at de aller fleste ønsker å ta automatlappen. Det er også en av grunnene til at bilparken vår består av 80 % elbiler.

Fordelene med automatlappen 

 Det er mange gode grunner til å velge automatlappen. For de aller fleste er det en enklere vei til førerkortet, og du bruker mindre tid på å lære deg det biltekniske. Når du slipper å forholde deg til kløtsj og gir, får du mer kapasitet til å fokusere på trafikkbildet. 

 De fleste av våre elever bruker færre timer på å ta automatlappen, fordi vi bruker mindre tid på den tekniske håndteringen av bilen. Dette betyr at prislappen på førerkortet blir lavere. 

 Det er enkelt å ombestemme seg

 Dersom du senere skulle ha et behov for å kunne kjøre manuell bil, trenger du bare en ny oppkjøring. Det er ingen krav til kjøretimer, teoriprøve eller øvelseskjøring, selv om sistnevnte anbefales. 

Er det noen ulemper ved å ta lappen på automat? 

 De fleste som sier de ønsker å ta lappen på en manuell bil, er de som har fått beskjed av foreldrene sine at det er det smarteste valget. Noen er også veldig interessert i bil og bilkjøring, og velger ut ifra personlig interesse. 

 Men er det egentlig noen gode grunner til å velge manuell? Mange bruker argumentet om leiebil i utlandet, og at det kan være vanskeligere eller dyrere å få tak i en bil med automatgir. Men la oss snu det rundt. Kjører du utelukkende automatgir i Norge over flere år, er det vel ikke særlig trygt å sette seg inn i en bil med girspak i utlandet? 

 Det tyngste argumentet for at du bør ta lappen for manuell bil, er dersom du skal bli politi, ambulansearbeider eller kjøre andre typer spesialkjøretøy. Det samme gjelder om din arbeidsgiver krever det, eller bare tilbyr biler med girkasse. 

 En annen grunn er at det er flere bruktbiler med manuell giring å få tak i, til en lavere sum enn det finnes rimelige automat- og elbiler på markedet. 

Bestill kjøretime hos Tempo Trafikkskole

 Uansett om du velger manuell- eller automatlappen er du hjertelig velkommen hos oss i Tempo Trafikkskole. Vi er opptatt av å lære opp trygge og gode sjåfører, og gjør det vi kan for at elevene våre skal lykkes. 

 Klar for å komme i gang med lappen? Bestill din første kjøretime her

Ta kontakt

Åpningstider

Kontoret er betjent
Mandag - torsdag kl. 0900 - 1500.
Messenger

Medlem av:

Norges Trafikkskoleforbund-logo Trafikkforum-logo

Inneholder bruk som krever aktivt samtykke

Tempo Trafikkskole AS ønsker å gi deg en best mulig opplevelse av vår tjeneste. For å oppnå dette benytter vi informasjonskapsler (cookies) og pixels. Enkelte av disse er nødvendige for at tjenesten vår skal fungere, og andre bidrar til at du skal få en bedre og mer tilpasset opplevelse.
Ved å trykke «Godta alt» godkjenner du bruken av cookies og pixels.

Enkelte cookies er nødvendige for at nettsiden skal fungere på en optimal måte, og de er derfor ikke mulig å fjerne.

For å gi deg en best mulig kundeopplevelse analyserer vi hvordan nettsidene våre blir brukt.

Denne typen cookies og pixels benyttes for å vise deg tilpassede annonser, som skal være relevante for nettopp dine interesser. Annonsene baseres på hva du har sett på, og/eller vist interesse for på vår nettside.

Les mer